Nejčastější mýty o hypnóze a hypnoterapii

Mýtus č. 1 = Hypnóza je spánek

Tento mýtus je zcela mylný, protože hypnotizér nenavozuje klientovi spánek, ale stav, který spánek pouze na první pohled připomíná. Hypnóza někdy může, ale rozhodně nemusí znamenat upadnutí do spánku. Pokud klient při sezení usne, je to proto, že se velmi dobře uvolnil a po sezení se probere mimořádně odpočinutý.

Mýtus č. 2 = Zhypnotizovat je možné jen malé procento lidí

Velká většina lidí se domnívá, že na ně hypnóza nefunguje a že se do hypnotického transu může dostat jen málokdo. Podle posledních vědeckých výzkumů je ale pravdou pravý opak a do hypnotického stavu lze uvést přibližně 90 % lidí, tedy naprostou většinu. Zásadní problém se zhypnotizováním má jen málokdo a jde většinou o lidi s nižší inteligencí.

Mýtus č. 3 = Zhypnotizovanému člověku je možné vsugerovat, aby spáchal zločin

Tento mýtus patří také mezi nejrozšířenější, přestože je absolutně mylný. V žádném případě není možné donutit někoho hypnózou ke spáchání zločinu.

Mýtus č. 4 = Nahypnóza nefunguje

Na mě hypnóza nefunguje, protože když ostatní byli v hypnóze, jsem neměl takové vize jako oni a pořád jsem vnímal hlas hypnotizéra.“

Aby byla hypnóza prospěšná a účinná, není třeba být vždy ponořen do hlubokého transu. Velmi dobré výsledky přináší i stav lehké „bdělé“ hypnózy. Navíc i u hypnotického stavu jde o proces učení a s dalšími transy se bude dařit vstupovat do transu stále lépe a hypnotický stav se bude zintenzivňovat. Jak již bylo uvedeno u mýtu č. 2, hypnotizovat je možné naprostou většinu lidí a téměř všichni proto mohou účinky a výhody hypnoterapie využít.

Mýtus č. 5 = Hypnóza nemá význam pro normální lidi

Rozšířený názor, že hypnóza je vhodná pouze pro zvláštní poruchy a neobvyklé problémy je také zcela nesprávný. Velmi dobrých výsledků hypnotické terapie se využívá například ve formě hypnotického „koučování“ u sportovců, ale hypnózou si lze pomoci v jakékoli oblasti osobního rozvoje. Tím, že se hypnoterapeut dostane až k nevědomí, může velmi účinně pomoci s problémy, které by se na vědomé úrovni řešily mnohem déle nebo zcela neúspěšně.

  • anglictina-kurz-300x300-a.gif